Cykla i Tiveden

Det senaste nytillskottet i det rika föreningslivet i Tived är föreningen Cykla i Tiveden. En ideell och fristående förening grundad 2021. Syftet är att främja besöksnäringen i region sam driva, underhålla och utveckla cykelleder i Tiveden.

Cykellederna i Tived ingår i cykelområdet Bergslagens cycling, som är ett samarbete mellan Örebro läns kommuner, föreningar samt Region Örebro.   Alla olika typer av cykelleder ingår – och är markerade med olika färger.

Föreningens hemsida  heter  www.cyklaitiveden.se. 
Klicka dig vidare via den till kartor till olika cykelleder i regionen.  Här hittar du bl.a. de gröna lederna, Lilla Kungsleden samt Stora Vargleden.

Var och en som är intresserad av föreningens verksamhet kan bli medlem.

Ansökan om medlemskap mailas till: info@cyklaitiveden.se
Medlemskapet kostar 500:-